1 Mayıs İşçi ve Emekçi Bayramı Nedir, İlk Ne Zaman Kutlan

Değerli Blok Takipçilerimiz. Hepimizin 1 Mayıs İşçi ve Emekçi Bayramı kutlu olsun. Bu yazımızda 1 Mayıs İşçi ve Emekçi Bayramı Nedir ? İlk olarak ne zaman kutlandı ? Tarihçesi Nedir ? gibi bilgileri sizlerle paylaşacağız.

Hepimiz malumunuz 1 Mayıs İşçi ve Emekçi Bayramı’nı evlerimizde geçiriyoruz. O yüzden sizlerle bu bayramın tarihçesini, ilk ne zaman kutlandığını ve ne anlama geldiğini paylaşmak istedik.

Tekrar belirtmek isterim. Hepimizin ” 1 MAYIS İÇÇİ ve EMEKÇİ BAYRAMI ” kutlu olsun.

1 MAYIS İŞÇİ ve EMEKÇİ BAYRAMI İLK NE ZAMAN KUTLANMIŞTIR ?

1 Mayıs İşçi ve Emekçi Bayramı, ilk olarak 1911 yılında Selanik’te kutlanmış olup, İstanbul’da da 1912 yılında kutlanmıştır. 1923 tarihinde resmi tatil olarak ilan edilmiş ve ülkemizde o günden bu güne kadar ” İŞÇİ ve EMEKÇİ BAYRAMI ” olarak adlandırılmıştır. 1 Mayıs tarihi, dünya üzerinde ki bir çok ülkede resmi tatil olarak kabul edilmiştir. Ülkemizde ; 1980 darbesinden sonra 1 Mayıs kutlamaları yasaklandı. 2009 yılından itibaren ülkemizde kutlanmaya tekrar başladı ve resmi tatil ilan edildi.

1 MAYIS NEDİR ? ÜLKEMİZDE ve DÜNYA’DA 1 MAYIS’ın TARİHÇESİ.

1 Mayıs İşçi ve Emekçi Bayramı Nedir, İlk Ne Zaman Kutlanıldı, Tarihçesi
1 Mayıs İşçi ve Emekçi Bayramı Nedir, İlk Ne Zaman Kutlanıldı, Tarihçesi

1 Mayıs İşçi ve Emekçiler Bayramı, işçi ve emekçiler tarafından dünya çapında kutlanan, birlik, dayanışma ve haksızlıklarla mücadele günüdür. Türkiye’de ilk kez 1923’te resmî olarak kutlanmıştır. 2008 Nisan’ında, “Emek ve Dayanışma Günü” olarak kutlanması kabul edilmiştir. 22 Nisan 2009 tarihinde TBMM’de kabul edilen yasa ile 1 Mayıs resmi tatil ilan edilmiştir.

Dünya 1 Mayıs Tarihçesi ; İlk kez 1856’da Avustralya’nın Melbourne kentinde taş ve inşaat işçileri, günde sekiz saatlik iş günü için Melbourne Üniversitesi’nden Parlamento Evi’ne kadar bir yürüyüş düzenlediler. 1 Mayıs 1886’da Amerika İşçi Sendikaları Konfederasyonu önderliğinde işçiler günde 12 saat, haftada 6 gün olan çalışma takvimine karşı, günlük 8 saatlik çalışma talebiyle iş bıraktılar. Chicago(Şikago)’da yapılan gösterilere yarım milyon işçi katıldı. Luizvil’de (Kentaki) 6 binden fazla siyah ve beyaz işçi, birlikte yürüdü. O dönemde Luizvil’deki parklar, siyahlara kapalıydı. İşçiler, sokaklarda yürüdükten sonra hep birlikte Ulusal Park’a girdi. Her eyalet ve kentte, siyah ve beyaz işçilerin birlikte yaptığı gösteriler, gazeteler tarafından, ‘Böylece önyargı duvarı yıkılmış oldu’ şeklinde yorumlanmıştı. Bu gösteriler 1 Mayıs’ı izleyen günlerde tüm harareti ile devam etti ve 4 Mayıs’ta kanlı Haymarket Olayı’na yol açtı. Uygulanan yasal baskılarla bu gösterinin tekrarlanması engellendi. 14 Temmuz-21 Temmuz 1889’da toplanan İkinci Enternasyonal’de Fransız bir işçi temsilcisinin önerisiyle 1 Mayıs gününün tüm dünyada “Birlik, mücadele ve dayanışma günü ” olarak kutlanmasına karar verildi. Böylece ikinci gösteri 1890 yılında yapılabildi. Zamanla 8 saatlik işgünü birçok ülkede resmen kabul edildi. 1 Mayıs böylece işçilerin birlik ve dayanışmasını yansıtan bir bayram niteliğini kazandı. Günümüzde sosyalist ülkelerde (Çin Halk Cumhuriyeti, Kore Demokratik Halk Cumhuriyeti, Vietnam, Laos, Küba, Venezuela, Nepal, Bolivya) ve daha birçok ülkede tatil günü olan 1 Mayıs’ı işçiler büyük kitle gösterileriyle kutlar; bazı ülkelerde 1 Mayıs siyasal bir eylem biçimini de alır.

Ülkemiz’de 1 Mayıs İşçi ve Emekçi Bayramı Tarihçesi ;

 • Osmanlı Devleti döneminde işçi örgütlenmesinin en gelişmiş olduğu yer Selanik’ti ve 1911 yılında burada tütün, liman ve pamuk işçileri, 1 Mayıs gösterisi düzenleyerek bu günü kutladılar.
 • 1912 yılında İstanbul`da ilk defa 1 Mayıs kutlaması gerçekleşti.
 • 1923 yılında 1 Mayıs günü yasal olarak “İşçi Bayramı” ilan edildi.
 • 1924`te hükümet kitlesel 1 Mayıs kutlamalarını yasakladı.
 • 1925`te çıkan Takrir-i Sükun Yasası, İşçi bayramını kutlamayı yasakladı ve uzun yıllar bu yasak geçerliliğini korudu.
 • 1935 yılında 1 Mayıs`a “Bahar ve Çiçek Bayramı” adı verildi ve ücretsiz tatil günü ilan edildi.
 • Türkiye Cumhuriyeti döneminde işçi hareketleri yüzyılın ikinci yarısından itibaren ivme kazandı.
 • 1976 yılında uzun yıllar sonra ilk defa geniş katılımlı 1 Mayıs kutlaması Taksim`de Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu`nun organizasyonu altında gerçekleşti.
 • 1977 yılında İstanbul Taksim Meydanı’nda yaklaşık 500 bin kişiyle en geniş katılımlı 1 Mayıs toplantısı düzenlendi. Ancak, göstericilerin üzerine ateş açıldı ve göstericilerden 34’ü, yaralanarak ve üstlerine ateş açılması sonucu çıkan izdihamda ezilerek öldü. 1977 yılının 1 Mayıs günü, tarihe Kanlı 1 Mayıs olarak geçti. Askeri darbe hazırlığı olarak yapıldığı MİT tarafından Başbakan Süleyman Demirel’e rapor edilince, Kara Kuvvetleri Komutanı Namık Kemal Ersun derhal re’sen emekliye sevk edildi.
 • 1978’de yüzbinlerce kişi tarafından Taksim Meydanı’nda kutlandı.
 • 1979`da Sıkıyönetim Komutanlığı İstanbul`da miting yapılmasına izin vermedi, sokağa çıkma yasağı ilan etti. Buna rağmen İstanbul sokaklarında yüzbinlere ulaşan rakamlarla korsan 1 Mayıs kutlandı.
 • 1981`de Milli Güvenlik Konseyi 1 Mayıs`ı resmi tatil günü olmaktan çıkardı.
 • 1989`da trafik polisinin açtığı ateş sonucu işçi Mehmet Akif Dalcı yaşamını yitirdi.
 • 1996`da Taksim Meydanı’nın yasaklı olduğu gerekçesiyle Kadıköy`de düzenlenen 1 Mayıs kutlamalarına yaklaşık 150 bin kişi katıldı.
 • 2006 yılında en geniş katılımın yaşandığı ilçe Kadıköy oldu. Çeşitli sendikalar ve gruplar saat 12:00 sularında Rıhtım Caddesi`ne yürüdü. Düzenlenen miting sonrası saat 16:00 sularında gruplar tamamen dağıldı.
 • 2007 yılında 1 Mayıs’ı tekrar Taksim’de kutlayarak aynı zamanda 1977’de olan olayları anmak isteyen grupları polis silah, biber gazı, gaz bombası kullanarak durdurmaya çalıştı. 100’den fazla kişi yaralandı. Valiliğe göre 580, diğer kaynaklara göre 700’e yakın gözaltı gerçekleşti
 • 2008 Nisan’ında, 1 Mayıs’ın “Emek ve Dayanışma Günü” olarak kutlanması kabul edildi.
 • 2009 Nisan’ında Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne verilen önergeden sonra 1981’den sonra tekrar resmi bayram olarak kabul edildi.
 • 2009 Nisan Taksim’e çıkılmasına izin verilmedi.
 • 2010 1 Mayıs 140 bin kişinin katılımıyla Taksim’de kutlandı.
1 Mayıs İşçi ve Emekçi Bayramı Nedir, İlk Ne Zaman Kutlanıldı, Tarihçesi 1
1 Mayıs İşçi ve Emekçi Bayramı Nedir, İlk Ne Zaman Kutlanıldı, Tarihçesi 1

KAYNAK : https://www2.karar.com/guncel-haberler/1-mayis-nedir-ilk-ne-zaman-kutlandi-iste-1-mayis-isci-ve-emekciler-bayrami-onemi-ve-tarihi-835801

1 Mayıs İşçi ve Emekçi Bayramı Nedir, İlk Ne Zaman Kutlan
Hepimizin 1 Mayıs İşçi ve Emekçi Bayramı kutlu olsun. Bu yazımızda 1 Mayıs İşçi ve Emekçi Bayramı Nedir ? İlk olarak ne zaman kutlandı ? Tarihçesi Nedir ?

7 yorum

 1. Author

  Tüm dostlarımın bayramını kutlar, sağlıklı, bol kazançlı işler dilerim. Onur ÜNSALAN

  1. Eyvallah dostum. Sevgiler bizden.

  2. Teşekkür ederiz kardeşim. Çok açıklayıcı bir bilgi kaleme almışsın. Tebrikler.

  3. Elinize sağlık. Güzel oaylasim olmuş bu güzel günde. Tebrikler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir