Corona Virüs, Stratejik Bir Bakış Açısı ile Dünya, Toplumlar, Nereye, Niçin ve Nasıl Evrilmekte !

Corona Virüsü, Stratejik Bir Bakış Açısı ile Dünya, Topl

Merhaba Değerli Blog Takipçilerimiz. ” Corona Virüs, Stratejik Bir Bakış Açısı ile Dünya, Toplumlar, Nereye, Niçin ve Nasıl Evrilmekte ! ” başlıklı yazımıza hoşgeldiniz.

Geçtiğimiz haftalarda yayınladığımız ” Stratejik Bir Bakış Açısı ile Dünya, Toplumlar, Nereye, Niçin ve Nasıl Evrilmekte ” ve ” Teknoloji ve İnsan, Stratejik Bir Bakış Açısı ile Dünya, Toplumlar, Nereye, Niçin ve Nasıl Evrilmekte ” yazılarımız sizlerden oldukça yoğun ilgi gördü. Bu serinin 4. bölümü olan ” Corona Virüs, Stratejik Bir Bakış Açısı ile Dünya, Toplumlar, Nereye, Niçin ve Nasıl Evrilmekte ! ” yazımızı sizlerle paylaşmaya karar verdik.

Hepimizin bildiği gibi Dünya çapında bir pandemi ile karşı karşıyayız ve hepimiz evlerimizdeyiz. Bu sebeple ” Corona Virüs, Stratejik Bir Bakış Açısı ile Dünya, Toplumlar, Nereye, Niçin ve Nasıl Evrilmekte ! ” başlıklı bir yazı yazmaya karar verdik ve önce ki bölümlerimiz ile bir bağlantı kurduk.
Dünya çapında çok yönlü ve çok büyük kargaşalara sebep olan ve uzunca bir süre daha vahim boyutlarda güncelliğini koruyacak gibi görünen ‘ne bu yazımızda yer vermek istedik. Ancak önce ki yazılarımızın da bütünlüğünden kopmadan bazı atıflar yaparak farklı bir bakış açısı ile konuyu ele alacağız. Bir önce ki yazımızın sonlarında ki bir cümleyi sizlere hatırlatmak istiyorum.

” AKIL ALMAZ YÖNTEMLER KULLANARAK İNSANDAN İSTİFADE ETMEYİ ÖNCELEYİP BU AMAÇLA TEKAMÜL ETTİRİLEN TEKNOLOJİ.”


Corona Virüs, Stratejik Bir Bakış Açısı ile Dünya, Toplumlar, Nereye, Niçin ve Nasıl Evrilmekte !

İnsan ne şekilde ve hangi yöntemlerle istifade edebilir ki aynı zamanda teknolojide gelişebilsin ? Kapsamı itibariyle bu sorunun cevabı ciltlerle dolu koca bir kütüphaneye elbette sığamaz nitelikte olup, kısa bir köşe yazısında belki anlamını da yitirecektir. Anlam bütünlüğünü bozmamaya gayret ederek gelecek yazılarımızda da bu konuya devam edebileceğimizi düşünmekteyim. Şimdilik konuya ve sorumuza dönersek ; üst aklın planlamasında bireylerden kişisel olarak elde edilecek faydalar ilk aşamada çok önemli olmayıp, uzun vadelerde ve ancak finalinde istifade edilebilecek niteliktedir. Ayrıca Ar-Ge ve büyük yatırımlar gerektirmektedir. Maksimum istifadenin asıl hedef olarak alındığı durumlarda ise eylemin mutlaka toplumsal, ülkeler veya küresel boyutlarda olması gerekmektedir. Güncel sorunumuzda maksiumum istifadenin hedeflenmiş olduğunu görmekteyiz. Zira bu sorun artık küresel boyutta olup, Dünya Sağlık Örgütü tarafından pandemi ( salgın ) kategorisinde tescillenmiştir.

Nihai hedef maksimum istifadedir. Bunu rahatlıkla söyleyebiliriz. Peki hedef buysa hedefe nasıl ulaşılabilecek ? Nasıl elde edilebilecektir.

Bu arada dünya genelinde ki sayısız huzursuzlukları daima göz önünde bulundurmayı unutmayalım lütfen. ( Savaşlar, Sokak Hareketleri, Yoksulluk, Gelir Dağılımlarında ki Eşitsizlik, Suç Nev’i ve Oranları, Boşanmalar, Dostluk, Arkadaşlık, Akrabalıklar, İlişkilerin Hali, Saygı, Sevgi, Şevkat ve Fedakarlığın Olamaması, Çekirdek Ailenin Bozulması vs…. ) Bu ve benzeri sorunlar artık küresel olarak yaşanıyorsa o zaman çözümünde bütünleyici bir bakış açısı ile küresel ölçekte olması kaçınılmaz bir gerçeklik olmaktadır.

Hiçbir şekilde bir araya gelemeyen ve devamlı didişen toplumlar bir anda bireysel veya ülke bazlı sorunlardan sıyrılıp, herşeyi bir kenara bırakıp, unutup, unutturulup, küresel olduğu en yetkili ağızdan açıklanan pandemi ( virüs salgını ) noktasında birleşmişlerdir.

Bütün etkinlikler bir bir iptal edilmektedir. İnsanlar evlerine kapanmak mecburiyetinde bırakılmışlardır. Marketler belirli günler dışında boş bırakılmış, ihtiyaçları karşılamak için ilgili sektörler 7/24 hizmet verir hale gelmiştir. Merdiven altı üretimler ve bazı korsanlıklar fiyat politikalarını tavan yapmıştır.

Evet değerli blog takipçilerimiz. umarız ” Corona Virüs, Stratejik Bir Bakış Açısı ile Dünya, Toplumlar, Nereye, Niçin ve Nasıl Evrilmekte ! ” başlıklı yazımızı beğenmişsinizdir. Bir sonra ki yazımızda KÜRESEL İSTİFADE YÖNTEMLERİ‘ni sizlerle paylaşacağız. Takipte kalın ve aşağıda yer alan yorum bölümlerine yorum yapmayı unutmayın. Sosyal medya hesaplarınızda da paylaşmayı unutmayız.

Corona Virüsü, Stratejik Bir Bakış Açısı ile Dünya, Toplumlar, Nereye, Niçin ve Nasıl Evrilmekte !
Merhaba Değerli Blog Takipçilerimiz. ” Corona Virüsü : Stratejik Bir Bakış Açısı ile Dünya, Toplumlar, Nereye, Niçin ve Nasıl Evrilmekte ! isimli merak uyandıracak yazımıza hoşgeldiniz, corona, corona virüs, corona virüsü, covid 19, teknoloji, insan, teknoloji ve insan, dünya, toplumlar, dünya nereye evriliyor

2 yorum

  1. Corona virüs bence yeni dünya düzeni geitrecek. Ekonomik değerler ve parasal sistemin değişmesine sebep olacak.

    1. Author

      Değerli okurumuz. Öncelikle yorumunuzu bizimle paylaştığınız için teşekkürler. Malumunuz corona virüs günleri dünya çapında küresel olarak bir çok şeyi değiştireceğe benziyor. Eski alışkanlıklar, öncelikler vb… Hep birlikte yaşayarak göreceğiz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir