Gitar Çalmayı Öğreniyoruz, Gitar Çalmayan Kalmasın 2. Bölüm

Gitar Çalmayı Öğreniyoruz, Gitar Çalmayan Kalmasın Bölüm 2

Merhaba Değerli Blog Takipçilerimiz. Dün yayınladığımız ” GİTAR ÇALMAYI ÖĞRENİYORUZ, GİTAR ÇALMAYAN KALMASIN ” isimli yazımızın 2. bölümüne hoşgeldiniz.

Eminim ki hepiniz Gitar Çalmayan Kalmasın, Gitar Çalmayı Öğreniyoruz yazımızı beğendiniz ve sizde yazımızı okuyarak gitar çalmaya karar verdiniz. 🙂

Gitar Çalmak, Gitar Çalmayı Öğrenmek için özel olarak hazırladığımızı yazımızın 2. bölümünde artık gitar üzerinde bulunan akortlardan en sık kullanılanlarını sizlerle paylaşacağız. İlk etapta teller üzerinde ki doğru noktalara basmakta her ne kadar zorluk çekseniz de pratik yaparak bu sıkıntılardan mutlaka kurtulacaksınız. Gitar Çalmaya Başlayalım mı !


İlk olarak gitarı tutuş pozisyonumuzdan bahsedelim. Gitarımızı tutuş pozisyonumuz gerçekten çok önemlidir. Yanlış tutuş pozisyonları ellerimizin, parmaklarımızın ağrımasına, tellere gereken basıncı uygulayamamamıza ve dolayısı ile istediğimiz sesi elde edemememize sebep olacaktır. İlk başlayanlar için yükseklik sağlayan ayaklık kullanmanızı tavsiye deriz. Şayet gitarı sağ el ile çalıyorsanız ayaklığın üzerine sol ayağınızı, sol gitar çalıyorsanız sağ ayağınızı koymalısınız. Ayaklarınızı omuz genişliğinde açmalı ve dik durmalısınız. Son olarak ta gitarın kasasını göğsünüze tamamen yaslamadan arada biraz boşluk bırakarak kavramalısınız. Aşağıda doğru gitarı tutuş pozisyonları ile ilgili bir kaç görseli inceleyebilirsiniz.

İkinci olarak sol el pozisyonundan bahsedelim. Sol elimiz klavyeyi kavrayacak pozisyonda olmalı, sol elin baş parmağı klavyenin arkasında ve üzerinden çıkmayacak, görünmeyecek pozisyonda olmalı ve diğer parmaklar notaları basarken klavye ile arasında dik açı yapacak şekilde durmalı. ( 90 derece ). Sol kolumuzu ise tamamen vücudumuza yapıştırmadan, arada biraz boşluk kalacak şekilde, vücuda paralel doğrultuda olmalı.

Üçüncü ve son olarak ta sağ elimizin pozisyonundan bahsedelim. Sağ elimizin parmaklarını açık bir şekilde ayarlayarak tellerin üzerine yerleştirmeliyiz. Sağ elimizin bileği serbest bir şekilde yukarı aşağı hareket edebilir pozisyonda rahat bir biçimde konumlandırılmalıdır. Sağ el baş parmağımız genellikle 4. 5. ve 6. tellere hakim olacaktır. ( Bas Telleri ). Diğer parmaklarımız ise tiz tellere ( 1. 2. ve 3. teller ) hakim olacak şekilde pozisyon alır.

Gitar Çalmayı Öğreniyoruz, Gitar Çalmayan Kalmasın 2. Böl
Merhaba Değerli Blog Takipçilerimiz. Dün yayınladığımız ” GİTAR ÇALMAYI ÖĞRENİYORUZ, GİTAR ÇALMAYAN KALMASIN ” isimli yazımızın 2. bölümüne hoşgeldiniz, gitar, gitar çalmak, gitar çalmayı öğrenmek, gitar çalmayan kalmasın

Gitar Çalmanın PÜF NOKTALARINDAN BİRİ ; Sağ elin tüm parmaklarının aktif olarak kullanılması ve tüm tellere, perdelere, notalara hakim olunabilmesidir. O yüzden tüm parmaklarımızı aktif olarak çalıştırmalıyız.


” Gitar Çalmayı Öğreniyoruz, Gitar Çalmayan Kalmasın 2. Bölüm ” isimli yazımızda bugün için son olarak sizlere 3 tane sık kullanılan akor vermek istiyorum değerli dostlar.

Gitar Çalmayı Öğreniyor muyuz acaba ? Yazımızın sonunda yorumlarınızı bizimle paylaşmayı ve sosyal medya kanallarında yazılarımızı paylaşmayı unutmayalım lütfen.

Dün paylaştığımız ” Gitar Çalmayı Öğreniyoruz, Gitar Çalmayan Kalmasın ” isimli yazımızda sağ el parmaklarımızın numaralandırılmasından bahsetmiştik hatırlarsanız. Yukarıda da ayrıca paylaştık. Akorların basılmasını anlatırken bu numaralandırma sistemini kullanıyoruz. Ayrıca dünkü yazımızda yine gitarın tellerinin numaralandırılmasından ve perdelerin özelliklerine kadar bir çok bilgiden bahsetmiştik. Sözü fazla uzatmadan artık akorların gösterimlerini sizlerle paylaşalım ve gerekli açıklamaları yapalım.

Gitar Çalmayı Öğreniyoruz, Gitar Çalmayan Kalmasın 2. Bölüm Akor Gösterimleri
Merhaba Değerli Blog Takipçilerimiz. Dün yayınladığımız ” GİTAR ÇALMAYI ÖĞRENİYORUZ, GİTAR ÇALMAYAN KALMASIN ” isimli yazımızın 2. bölümüne hoşgeldiniz.

Yukarıda görmüş olduğunuz görsel için ne düşünüyorsunuz, açıklayıcı mı vb… sorularınızı bizimle paylaşmayı, yorum yapmayı unutmayın lütfen.

Am / La Minör Akoru : Görselin solunda yer alan Am ( La Minör ) akorumuz en çok kullanılan akorlardan biridir. İlk iki perde kullanılır. Parmak pozisyonları ise; 1. parmağımız yani sol elimizin işaret parmağı ile si telinin ( B )  ( 2.telin ) 1.perdesine basıyoruz. Aynı şekilde 2. parmağımız olan orta parmağımız ile re telinin ( D ) 2. perdesine basıyoruz. Son olarak ta sol elimizin yüzük parmağı ile sol telinin ( G ) 3. tel yani yine 2. perdesine basıyoruz.

İlk etapta akorları basmak biraz sancılı olabilir, istediğiniz sesleri çıkartamayabilirsiniz. Ancak yılmak yok yola devam lütfen. Bir kaç hafta içerisinde mutlaka düzgün sesleri çıkartacaksınız. En önemli nokta mutlaka pratik yapmanız.

E / Mi Majör : Görselin ortasında yer alan akorumuz, Am ( La Minör ) parmaklarının dizilimi ile aynıdır. Arasında ki tek fark, her bir parmağın birer tel yukarı kaydırılması şeklindedir. Armoni açısından Am ve E akorları arasında ki geçişler çok sık karşımıza çıkacaktır.

Em / Mi Minör : Görselin sağında yer alan Mi Minör ( Em ) akorumuz ise yine çık sık kullanılan akorlardan biri olup, yukarıda bahsettiğimiz Mi Majör ( E ) akorundan sadece işaret parmağımızın kaldırılması ile oluşmaktadır. E ve Em akorları arasında ki fark yarım sestir. Bir önce ki dersimizde minör ve majör farklarından bahsetmiştik hatırlayacaksınız.

Evet değerli blog takipçilerimiz. ” GİTAR ÇALMAYI ÖĞRENİYORUZ, GİTAR ÇALMAYAN KALMASIN 2. BÖLÜM ” yazımızın bugün için sonuna geldik. Yarın ki dersimizde bir kaç partik teknikten bahsedeceğim ve parmak egzersizlerini sizlerle paylaşacağım. Yarın Görüşmek Ümidi ile Esenlikle Sağlıkla Kalınız !

Gitar Çalmayı Öğreniyoruz, Gitar Çalmayan Kalmasın
Merhaba Değerli Blog Takipçilerimiz. ” GİTAR ÇALMAYI ÖĞRENİYORUZ, GİTAR ÇALMAYAN KALMASIN ” isimli yazımıza hoşgeldiniz.
Gitar Çalmayı Öğreniyoruz, Gitar Çalmayan Kalmasın Bölüm 2
Merhaba Değerli Blog Takipçilerimiz. Dün yayınladığımız ” GİTAR ÇALMAYI ÖĞRENİYORUZ, GİTAR ÇALMAYAN KALMASIN ” isimli yazımızın 2. bölümüne hoşgeldiniz.

4 yorum

 1. Akorlarin devamını bekliyoruz . Neden yazı dizisi devam etmiyor ? You tube kanalinizi ne zaman devreye sokacak siniz onur bey ?

  1. Author

   Bu gün devam edeceğiz inşallah. Youtube kanalımız henüz hazırlık aşamasında. Web sitemizde açıldığı zaman duyuru yapılacaktır. Lütfen takipte kalınız.

 2. 3. Bölüm gelecek mi onur bey

  1. Author

   Bu akşam 3. bölümü paylaşmayı düşünüyoruz Özge hanım. Yetiştiremezsek yarın mutlaka paylaşacağız. İlginize teşekkürler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir