Gitar Çalmayı Öğreniyoruz, Gitar Çalmayan Kalmasın 3. Bölüm

Gitar Çalmayı Öğreniyoruz, Gitar Çalmayan Kalmasın Bölüm 3

Merhaba Değerli Blog Takipçilerimiz. ” Gitar Çalmayı Öğreniyoruz, Gitar Çalmayan Kalmasın 3. Bölüm ” ile tekrar birlikteyiz.

Geçtiğimiz 8 gün içerisinde yayınlamış olduğumuz ” Gitar Çalmayı Öğreniyoruz, Gitar Çalmayan Kalmasın ” isimli yazılarımız sizlerden oldukça beğeni kazandı ve bir çok yorum aldı. Öncelikle ilgilenenlere ve yorum yapanlara teşekkürler. Tüm yazılarımızın altında yorum alanlarımız ve sosyal medya paylaşım linklerimiz mevcuttur.

Bildiğiniz üzere geçtiğimiz haftalara yayınladığımız yazılarımıza müzik ve güncel kategorilerimizi tıklayarak ulaşabilir veya burada ki linklere tıklayarak erişebilirsiniz. Gitar Çalmayı Öğreniyoruz, Gitar Çalmayan Kalmasın 2. Bölüm ” ” Gitar Çalmayı Öğreniyoruz, Gitar Çalmayan Kalmasın 1. Bölüm


Eminim hepiniz 1. bölüm ve 2. bölümümüzü okudunuz, incelediniz ve pratikler yapmaya başladınız. Çünkü Gitar Çalmak gerçekten pratik yapmak ile mümkündür ve ne kadar çok pratik yaparsanız, o kadar başarılı olabilirsiniz. Kısa bir özel yapmamız gerekirse ilk ve ikinci derslerimizde bir çok konuya değinmiştik. Gitar Tutuş Poziyonumuz, Parmalarımızın Konumlandırılması, Müzik ile ilgili terimler vb…. 2. Bölüm sonunda ise artık gitar üzerinde çalışmaya başlamıştık. En çok kullanılan akorlardan bahsetmiştik ve bu akorların klavye üzerinde ki yerlerini anlatmıştık.

” Gitar Çalmayı Öğreniyoruz, Gitar Çalmayan Kalmasın 3. Bölüm ” isimli yazımızda da sizler için hazırladığımız özel bir çalışma mevcut. Aşağıda yer alan görseli incelediğinizde, gitar klavyesi üzerinde yer alan tüm notaları göreceksiniz. Bu çalışmaya özel ilgi göstermenizi rica ederim. Eminim ki daha önce öğrendiğimiz derslerde ki bilgilerimiz çok daha netleşecektir. Diğer bir çalışmamızda ise yine sizlere özel olarak hazırladığımız 3 adet akorun daha gösterimini vereceğiz.

Gitar Üzerinde Notaların Yerleri ve Gösterimleri
Merhaba Değerli Blog Takipçilerimiz. ” Gitar Çalmayı Öğreniyoruz, Gitar Çalmayan Kalmasın 3. Bölüm ” ile tekrar birlikteyiz. Gitar Üzerinde Notaların Yerleri ve Gösterimleri, gitar, gitar çalmak, gitar çalmayı öğrenmek, gitar çalmayan kalmasın

Yukarıda ki görselimizde notaları genel olarak diyez olarak gösterdik. Bir önceki derslerimizde diyez ve bemol arasında ki farkları ve hangi durumlarda diyez, hangi durumlarda bemol kullanacağımızı belirtmiştik. Umarım hepiniz hatırladınız. Klavye üzerinden 12. perdeye kadar olan tüm notaların yerlerini incelemenizi tavsiye ediyorum. Sizler gitar çalmaya yeni başladığınız için ilk etapta genel anlamda 5. perdeye kadar olan notaları bilmeniz ve hakim olmanız sizin için çok ciddi avantajlar sağlayacaktır. Gitar çalmak ve gitar çalmayı öğrenmek için pratik mutlak şarttır değerli dostlar.


Aşağıda yer alan görselimizde ise daha önceki desimizde belirttiğimiz ve en sık kullanılan akorlara 3 adet daha eklenmiş halini göreceksiniz. Yani sonuç olarak şimdiye kadar öğrenmiş olduğumuz akorlar listelersek, Am – A – Dm – Em – E – C akorlarını öğrendik. Bu altı adet akorlar arasında geçişleri, klavye üzerinde uygulayacağımız basınç miktarını, birbirleri arasında ki farkları ne kadar iyi uygulayabilirsek, o kadar başarılı olacağımız kesindir. Artık derslerimiz ilerlediğine göre akorların basımlarına ve parmaklarınıza hakim olduğunuza göre, akor basım şekillerini anlatmaya gerek duymuyorum değerli dostlar. İlk dersimizde ve ikinci dersimizde detaylı bilgi vermiştik. Aşağıda yer alan görselde ki tek fark, artık 3. perdeye geçmiş olmamızdır. Bu sayede parmaklarımız daha esnek bir yapıya kavuşacak ve akor aralarında ki geçişleri yapmak için daha hızlanmış olacaktır. İlk etapta parmaklarınız ağrıyacaktır. Ama ne kadar çok pratik yaparsanız elleriniz, parmaklarınız o kadar alışacaktır.

Gitar Çalmayı Öğreniyoruz, Gitar Çalmayan Kalmasın 3. Bölüm
Merhaba Değerli Blog Takipçilerimiz. Dün yayınladığımız ” GİTAR ÇALMAYI ÖĞRENİYORUZ, GİTAR ÇALMAYAN KALMASIN ” isimli yazımızın 3. bölümüne hoşgeldiniz, gitar, gitar çalmak, gitar çalmayı öğrenmek, gitar çalmayan kalmasın

Sevgili Blog Takipöilerimiz. ” Gitar Çalmayı Öğreniyoruz, Gitar Çalmayan Kalmasın 3. Bölüm ” isimli yazımızın da bugün için sonuna geldik. Aşağıda yer alan yorum kutucuklarına yorum yapmayı ve sosyal medya hesaplarınızda yazılarımızı paylaşmayı unutmayın lütfen. İlerleyen zamanlarda Youtube kanalaımız ile ilgili bir duyuru yapılacaktır. Bir takipçimiz 2. bölüm yazımızın altına bu konu ile ilgili bir yorum bırakmış. Kendisine teşekkür ederiz.

Gitar Çalmayı Öğreniyoruz, Gitar Çalmayan Kalmasın Bölüm 3
Merhaba Değerli Blog Takipçilerimiz. Dün yayınladığımız ” GİTAR ÇALMAYI ÖĞRENİYORUZ, GİTAR ÇALMAYAN KALMASIN ” isimli yazımızın 3. bölümüne hoşgeldiniz, gitar, gitar çalmak, gitar çalmayı öğrenmek, gitar çalmayan kalmasın

2 yorum

  1. Güzel görseller hazırlıyorsunuz. Açıklayıcı ve gayet anlaşılır. Tebrikler.

    1. Author

      Teşekkürler Sibel Hanım. Bu hafta her hangi bir paylaşım yapmayı düşünmüyoruz. İlk paylaşımımızdan bu güne sadece 10 gün geçti. Değerli blok takipçilerimizin biraz pratik yapması gerektiği yönünde çok olumlu öneriler almaktayız. Bizi takipte kalınız lütfen.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir