Gitar Çalmayı Öğreniyoruz, Gitar Çalmayan Kalmasın

Gitar Çalmayı Öğreniyoruz, Gitar Çalmayan Kalmasın

Merhaba Değerli Blog Takipçilerimiz. ” GİTAR ÇALMAYI ÖĞRENİYORUZ, GİTAR ÇALMAYAN KALMASIN ” isimli yazımıza hoşgeldiniz.

Eminim ki herkesin hayalinde bir enstrüman çalmak mutlaka vardır. O yüzden bizde bu yazı dizimizin ismini Gitar Çalmayı Öğreniyoruz, Gitar Çalmayan Kalmasın olarak belirledik.

Kısaca yazımız hakkında bilgiler vermek istiyorum. Şöyle düşünelim. Şu ana kadar gitar çalmayı istedik ancak bir türlü denk getiremedik, beceremedik, gitar çalmayı öğrenmek istedik ama olmuyor vb… soruları sorduğunuzu biliyorum. O zaman ” Gitar Çalmayı Öğreniyoruz, Gitar Çalmayan Kalmasın ” diyerek yazımıza başlıyoruz. 

Aşağıda yer alan yorum bölümüne mutlaka yorumlarınızı bekliyorum ve paylaşmanızı rica ediyorum. Unutmayalım ki ” paylaştıkça çoğalır, paylaştıkça hayat bulur ” ve ” Gitar Çalmayı Öğreniyoruz, Gitar Çalmayan Kalmasın ” diyoruz.

Bu yazı dizimiz için kullanılan tüm görseller, tüm bilgiler özgün olarak yazılmış, Unsalanweb Tasarım Bilişim Hizmetleri tarafından lisanslanmış olup, her hangi bir yerde kaynak belirtilmeden kullanılması yasaktır. Bu konu ile ilgili sayfamızda Gizlilik Politikası bulunmaktadır bilgilerinize sunulur.


Gitar Çalmayı Öğreniyoruz, Gitar Çalmayan Kalmasın
Merhaba Değerli Blog Takipçilerimiz. ” GİTAR ÇALMAYI ÖĞRENİYORUZ, GİTAR ÇALMAYAN KALMASIN ” isimli yazımıza hoşgeldiniz, gitar, gitar çalmak, gitar çalmayı öğrenmek, gitar çalmayan kalmasın

Gitar Çalmayı Öğreniyoruz, Gitar Çalmayan Kalmasın sorusunun cevabına ve eğitimine başlamadan önce ilk olarak kendimize şu soruyu sormamız gerekiyor.

 • Kişisel müzik tercihlerinizi göz önünde bulundurarak nasıl bir gitar almalıyım ?
 • Hangi fiyat aralıklarında bir gitar seçmeliyim ?
 • Akustik gitar mı yoksa klasik gitar mı tercih etmeliyim ? gibi soruları çoğaltmamız oldukça mümkün.

Yukarıda belirttiğimiz bazı tercihlerinizi kesinleştirip karar verdiğinizde sıra geliyor gitarınızı almaya. Online alışveriş sitelerinde tercihleriniz doğrultusunda bir çok alternatifler bulunmaktadır. Bizim tavsiyemiz 2. el kullanılmış bir gitar almamanız yönünde olacaktır. Çünkü almış olduğunuz 2. el bir gitar’ın her hangi bir teknik arızası olabilir, perdeleri arızalı olabilir vb… Bu sebeple sizde gitar çalmaktan vazgeçebilir veya istediğiniz gitar performansını alamayacak ve gitar çalmaktan soğuyacaksınız.

Notalar ve Uluslararası Müzik Dilinde ki Gösterimleri
Notalar ve Uluslararası Müzik Dilinde ki Gösterimleri

Artık her şeyi tamamladınız ve gitar çalmaya hazır olduğunuzu düşünüyorsunuz. O zaman ilk olarak sizlere biraz nota bilgisi ve ileride ihtiyacımız olacak kısa bir armoni bilgisi verelim, ardında da bir gitar resmi üzerinde gitarın teknik özelliklerinden bahsedelim. Hepimizin ilk okulda ki müzik derslerinde öğrendiğimiz notalar vardır. Do ile başlayıp Re – Mi – Fa – Sol – La – Si ve Do ile biten. Hatırladınız değil mi ? Bu notaların uluslararası müzik dilinde ki kısaltmalarını artık bilmemizin zamanı geldi. Merak etmeyin aşağıda detaylı görseller olarak ta sizlerle paylaşıyoruz. Do = C, Re = D, Mi = E, Fa = F, Sol = G, La = A, Si = B ve tekrar Do = C. Bilmiyorum sizde fark ettiniz mi ? Bizde notalar Do, Re, Mi, Fa, Sol, La, Si ve Do ile devam ederken uluslararası müzik dilinde A ile başlıyor. A – B – C – D – E – F – G, ( La, Si, Do, Re, Mi, Fa, Sol şeklinde.. ) Yani A = La sesi karar sesi olarak kabul edilmiş ve tüm enstrümanların akort sistemleri bu notaya göre düzenlenmiştir. Bizde bu yazı dizimizde artık uluslararası müzik tabirlerini kullanacağımızdan sizlerin bu dile uyum sağlamanız gerekecektir.

İkinci olarak ileride karşımıza çıkacak olan bir kaç müzik terimini bilmemiz gerekiyor. Diyez, Bemol, Gam, Minör, Majör vb… müziğin olmazsa olmazlarıdır.

DİYEZ ( # ), önüne geldiği notayı, yarım ses incelten bir kavramdır. Yani şöyle düşünebiliriz. Re notasının önüne geliyorsa Re sesini yarım ses yükseltecek ve yarım ses inceltecektir. Aşağıda görsel olarak baktığınızda daha net anlayacağınızı düşünüyorum. Gösterim olarak ta D#, F#, G# gibi gösterilmektedir.

BEMOL ( b ), önüne geldiği notayı, yarım ses kalınlaştıran bir terimdir. Şöyle ki ; Si = B notasının önüne geliyorsa, bu notayı yarım ses kalınlaştıracak yani yarım ses düşürecek anlamına gelmektedir. Gösterim olarak ( b ) ile gösterilmektedir. Bb, Gb, vb…

Diyez ( # ) ve Bemol ( b ) arasında ki benzerliği fark edebildik mi acaba ? Örnek vermek gerekirse Sol Diyez = G#, yani Sol notasının yarım ses incelmiş hali ile La Bemol ( Ab ) yani La notasının yarım ses kalınlaşmış hali aynı sese tekabül ediyor. Peki biz hangisini kullanacağız ? Burada ki kriter armoninin yani şarkının dizilişinin yükselişte mi, alçalmada mı, tonun incelmesinde mi, kalınlaşmasında mı, bir önce ki notanın düşük bir ses mi yoksa yüksek bir ses mi vb…. olmasına göre diyez veya bemol kullanımını belirlemektedir.

DİYEZ ve BEMOL ile ilgili olarak ” Altın bir kural ”  vardır dostlar. E = Mi notası ile B = Si notasının DİYEZ’i yoktur. Aynı zamanda C = Do notası ile F = Fa notasının da BEMOL’ü yoktur. Yani bir arkadaşınızın müzik bilgisini test etmek isterseniz veya siz böyle bir teste tabi olursanız sakın bu tuzağa düşmeyin lütfen 🙂 Ben bazen yaparım 🙂

GAM : Her hangi bir sesten başlayarak bir oktavlık, yani aynı sese gelene kadar olan ses dizisine gam denir.

ARALIK : Her hangi 2 nota arasında ki mesafeye aralık denilir.

MAJÖR : Majör’ün İngilizce anlamı büyük demektir. 8 ses ve 2 tam 1 yarım, 3 tam 1 yarım aralıklarından oluşan ses dizisinin adıdır. Gösterim olarak ( Maj olarak verilir veya her hangi bir notanın önüne gelmeyebilir. Böylece bizler o dizinin majör dizisi olduğunu anlayabiliriz. ( D = Re Majör, A = La Majör, Gmaj = Sol Majör vb…. )

MİNÖR : İngilizce anlamı küçük olan minör, 1 tam 1 yarım, 2 tam 1 yarım 2 tam aralıklardan oluşan ses dizesinin adıdır. Gösterim olarak ( min. ) ile gösterilmektedir. Yukarıda majör kavramını anlatırken bahsettiğimiz gibi majör gösterilmeyebilir ancak minör’ün gösterilmesi gereklidir. Çünkü aralık dizilişleri birbirinden farklıdır. ( Em = Mi Minör, Am = La Minör vb.. )

Eminim ki son yapmış olduğumuz Gam, Majör, Minör, Diyez, Bemol vb… kavramların tanımları birazcık kafanızı karıştırmıştır. Hayır kafanız karışmasın. En fazla 3 gün içerisinde aşağıda yer alan görsellerimizide kavradığınızda alışacaksınız ve artık gitar çalmaya hazır olduğunuzu hissedeceksiniz.

Aşağıda gitar ile ilgili bilmemiz gerekenler ve gitar üzerinde notaların, diyezlerin, bemollerin, perdelerin, notaların vb…. gösterimlerine ait görselimizi mutlaka inceleyiniz. Parmaklarımız ve ellerimiz ile ilgili görselde mevcuttur. Sağ gitar çalan bir kişi için sağ eller, ritm atmakta ve arpej yapmakta kullanılırken, sol ellerimizi ise genelde çeşitli süslemeler yapmak ve akorları basmak için kullanırız. Aşağıda yer alan görsel 2500 px. x 2500 px. ebatlarında olup, bilgisayarınıza kaydederek büyütebilir, tüm detayları ile inceleyebilirsiniz.

Bu arada aşağıda ki görsel üzerinde bir noktaya dikkatinizi çekmek istiyorum. Fark ettiniz mi bilmiyorum ama gitar tellerinin boş halinde ki notaları ile 5. perde üzerinde gösterilen notalar birbirleri ile yanı. Bu önemli bir noktadır. Çünkü gitar için akort yapma yöntemlerinden sadece biridir.

Gitar Parçaları, Gitar Bölümleri, Gitarda Parmaklar, Gitarda Notalar
Gitar Parçaları, Gitar Bölümleri, Gitarda Parmaklar, Gitarda Notalar, gitar, gitar çalmak, gitar çalmayı öğrenmek, gitar çalmayan kalmasın

Evet değerli blog takipçilerimiz. ” GİTAR ÇALMAYI ÖĞRENİYORUZ, GİTAR ÇALMAYAN KALMASIN ” isimli yazımızın bugün için sonuna geldik. Yarın yazı dizimize devam ediyor olacağız ve ilerleyen günlerde video anlatımlarımız başlayacak. Sizde gitar çalmayı öğrenmek istiyorsanız yazı dizimizi mutlaka takip edin. Bu arada paylaşmayı ve yorum yazmayı da unutmayalım lütfen. İyi Akşamlar. Yarın görüşmek ümidi ile hoşça kalın, sevgi ile kalın, yüzünüzden gülücükler eksik olmasın.

Gitar Çalmayı Öğreniyoruz, Gitar Çalmayan Kalmasın
Merhaba Değerli Blog Takipçilerimiz. ” GİTAR ÇALMAYI ÖĞRENİYORUZ, GİTAR ÇALMAYAN KALMASIN ” isimli yazımıza hoşgeldiniz.

6 yorum

 1. Tebrikler Unsalanweb. Gerçekten gayet başarılı, kolay anlaşılabilir ve uygulanabilir.

 2. Gerçekten deneyeceğim. Bakalim neler olacak ?

 3. Hep gitar çalmak istemiştim ama bir türlü vakit bulup beceremedim. Teşekkürler. Google aramasında karşıma çıktınız gerçekten çok açıklayıcı bilgiler vermişsiniz. Ellerinize sağlık. Gitarım sonunda tozlu raflardan kalkacağa benziyor.

  1. Author

   Değerli yorumlarınız için teşekkürler dilek hanım. ne mutlu bize o zaman. yarın ki yazımızı mutlaka okuyunuz o zaman. Görüşmek üzere iyi pratikler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir