Hoşgeldin 11 Ayın Sultanı Mübarek Ramazan Kuranı Kerim Türkçe Meali Dinle

11 Ayın Sultanı Hoşgeldin Ya Şehri Ramazan

Değerli Blog Takipçilerimiz. ” Hoşgeldin 11 Ayın Sultanı Mübarek Ramazan ” isimli yazımıza hoşgeldiniz.

Hepimizin bildiği üzere bu akşam ilk sahura kalkacağız ve 11 Ayın Sultanı Ramazan’a merhaba diyeceğiz. ” Hoşgeldin 11 Ayın Sultanı Mübarek Ramazan ” isimli bu yazımızda Yüce Kuran-ı Kerim’in Türkçe Mealini sizlerle paylaşıyor olacağız ve hep beraber Hatim yapacağız.

Aynı zamanda bu yazımızda 30 gün boyunca sizlerle Kuran-ı Kerim’in Türkçe Mealini paylaşacağız ve bu sayfamızda birlikte Kuran-ı Kerim’i Hatim Edeceğiz. ” Hoşgeldin 11 Ayın Sultanı Mübarek Ramazan ” diyerek yazımıza başlamak istiyorum.

Ramazan Nedir ? Ramazan’ın Tarihçesi Bölümünden kısa bir açıklama yaparak aşağıya doğru indiğinizde mp3 halinde Kuran-ı Kerim’in Türkçe Mealini sizlerle indiriliş sırasına göre paylaşacağız.  İlerleyen günlerde sunucularımızda ki şişme vesilesi ile her gün 4 adet surenin meali ses dosyası olarak paylaşılacak olup, bir sonra ki gün diğer ses dosyaları silinecektir.


RAMAZAN NEDİR ? RAMAZAN’ın TARİHÇESİ.

2020 Ramazan ne zaman? 2020 Oruç ne zaman başlayacak, ilk sahur ve iftar hangi gün? sorularının yanıtı haberimizde sizlerle paylaştık. Rahmet ve bereket ayı 11 Ay2ın Sultanı Hoşgeldin Ramazan ayına sayılı dünya Müslümanları için büyük öneme sahip. Peki, tüm Müslümanlar üzerine farz olan ve İslam’ın şartı olan Ramazan orucu ne zaman başlıyor, ne zaman bitiyor? İşte ayrıntılar.

Ramazan (Arapçaرمضان), Hicrî takvime göre 9. ay ve İslam dininin inancına göre Muhammed‘e Kur’an ayetlerinin inmeye başladığı, aynı zamanda Müslümanlarca oruç tutulmaya başlanılan aydır. Bu ayda oruç tutmak İslam’ın beş şartından biridir. Ayın hilal görünümünün ilk görülüşünden itibaren 29 veya 30 gün boyunca Ramazanın sürdüğü hadislerden alıntılanarak hesaplanmıştır.[1][2]

Ömer‘in hilafeti zamanında Arap Yarımadası‘nda; PerslerRomalılar ve başka medeniyetlerin kullandığı güneş ve ay takvimleri kullanılmaktaydı. Hicaz-Asir bölgesinde ise hem güneş hem de ay takvimi kullanılıyordu. Takvim oluşturma fikri ortaya çıkınca yapılan istişareler sırasında sahabeden Ali bin Ebu Talib, oluşacak takvimin peygamberin Medine’ye hicretini başlangıç tarihi olarak önermiştir. Bu görüş kabul edilmiştir fakat peygamberin hicretinin ay takviminin ilk ayı olan Muharrem’e değil de Rebiulevvel’e denk gelmesi sonucunda tarih geriye alınmıştır. Buna göre Hicrî takvimin başlangıcı miladî 23 Temmuz 622‘ye denk gelir, yılın dokuzuncu ayı da böylece Ramazan olur. Ramazan ayından önceki hicrî ay Şaban, Ramazan’dan sonraki ay ise Şevval ayıdır.[6]

Hicrî takvimin salt ay takvimi olması sebebiyle, bu takvimdeki ayların mevsimlerle ilişkisi yoktur; yani her ay güneş takvimine göre her yıl pozisyonu değişir, ve böylece aylar mevsimler arasında gezinir – belirli bir mevsimin ayı olmazlar. Bu sebeple Ramazan ayı ve oruç dönemi her yıl değişir.

Kaynak : Hoşgeldin 11 Ayın Sultanı Mübarek Ramazan


Hoşgeldin 11 Ayın Sultanı Mübarek Ramazan Kuranı Kerim Türkçe Meali Dinle
Hoşgeldin 11 Ayın Sultanı Mübarek Ramazan Kuranı Kerim Türkçe Meali Dinle, ramazan, hoşgeldin ramazan, 11 ayın sultanı ramazan, kuran dinle, kuran ı kerim dinle, online kuranı kerim dinle, kuranı kerim türkçe meali dinle
11 Ayın Sultanı Hoşgeldin Ya Şehri Ramazan
Ramazan Ayı Boyunca Kuranı Kerimi Türlçe Mealini Hatim Ediyoruz Dostlar. Hoşgeldin Ya Şehri Ramazan 11 Ayın Sultanı

7 yorum

  1. Bugün için bir şey paylasilmayacak mi ?

  2. Gerçekten harika düşünülmüş bir şey. Başarılar. Her gün devamını takip ediyoruz ve huzura kavusuyoruz. Tekrar teşekkürler. Allah razı olsun

  3. Author

    Değerli Blog Takipçilerimiz. Sizden dileğim sadece ” ALLAH RAZI OLSUN ” demeniz ve dualarınızı esirgememeniz. Malum bu zorlu günlerde hepimizin sadece birliğe ve hep beraber dua’ya ihtiyacımız var.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir