Kalbin Çalışma Sisteminden Esinlenerek Elektrik Üretilecek Kardiyosis

Kalbin Çalışma Sisteminden Esinlenerek Elektrik Üretilecek Kardiyosis

Kalbin Çalışma Sisteminden Esinlenerek Elektrik Üretilecek ” Kardiyosis ”

Kalbin Çalışma Sisteminden Esinlenerek Elektrik Üretilecek ” Kardiyosis ”  EGE Üniversitesi (EÜ) Fen Fakültesi Fizik Bölümü öğretim üyesi Doç. Dr. Ozan Ünsalan ile araştırma ekibi, kalbin çalışmasından esinlenerek, elektrik üreten sistem geliştirdi.

 ‘Kardiyosis’ adı verilen sistemle mekanik etkinin, elektrik enerjisine dönüştürülmesiyle tasarruf sağlanıyor.

Kalbin Çalışma Sisteminden Esinlenerek Elektrik Üretilecek Kardiyosis , Doç. Dr. Ozan Ünsalan ile öğrencileri Yaşar Seher, Başer Tambaş, Hakan Karadere ve Ahmet Karadağ, kalbin çalışma sisteminden esinlenip elektrik üreterek, ülkede ilke imza attı. ‘Kardiyosis’ adı verilen sistemle mekanik etkinin elektrik enerjisine dönüştürülmesiyle tasarruf sağlanıyor. Geliştirilen sistemle kara yolları ve otoyollarda elektrik üretilebilecek. Sistem, taşıtların, oluşturulan kasislerin üzerinden geçmesiyle ortaya çıkan mekanik enerjiyi elektrik enerjisine dönüştürüyor.
Kalbin Çalışma Sisteminden Esinlenerek Elektrik Üretilecek Kardiyosis
Kalbin Çalışma Sisteminden Esinlenerek Elektrik Üretilecek Kardiyosis, kalbin çalışması ve kardiyosis, kardiyosis elektrik üretildi
Patenti alınan sistemi geliştiren Ege Üniversitesi Fen Fakültesi Fizik Bölümü öğretim üyesi Doç. Dr. Ozan Ünsalan ve araştırma ekibini ziyaret ederek, çalışmaları dolayısıyla kutlayan EÜ Rektörü Prof. Dr. Necdet Budak, Egeli bilim insanının Türkiye’de ilki gerçekleştirdiğini söyledi. Budak, “Geliştirilen sistem, kara yolları ve otoyollarda elektrik üretebilecek. Sistem, taşıtların, üzerinden geçmesiyle ortaya çıkan mekanik enerjiyi elektrik enerjisine dönüştürüyor. Yerli ve milli bir ürün, öte yandan patenti alınmış durumda. Ege Üniversitesi olarak hocamızı tebrik ediyoruz. Ülkemize ve üniversitemize önemli katkılar sağlayan çalışmaların her zaman yanındayız. Ayrıca yatırımcıları da üniversitemize davet ediyoruz” dedi.
kalbin çalışması ve kardiyosis, kardiyosis elektrik üretildi, Kalbin Çalışma Sisteminden Esinlenerek Elektrik Üretilecek Kardiyosis

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir