SEO açısından Title, Description ve URL Optimizasyonu’nun Önemi

SEO açısından Title, Description ve URL Optimizasyonu'nun Önemi

Merhaba Değerli Blog Takipçilerimiz. Bu yazımızda SEO açısından Title, Description ve URL Optimizasyonu’nun Önemi üzerine konuşacağız.

SEO açısından Title, Description ve URL Optimizasyonu’nun Önemi hepimizin bildiği gibi google sıralaması açısından ve web sitemizin içeriği açısından oldukça önemli bir yer kaplamaktadır.

Bu bilgiler içerisinde size fayda sağlayacak, geleceğe yönelik ve doğru bir şekilde planlaması yapıldığında çok büyük geri dönüşler kazanabileceğiniz içerikler yer alacaktır. SEO açısından Title, Description ve URL Optimizasyonu’nun Önemi isimli yazımıza çok fazla uzatmadan başlamak istiyorum.

SEO Title Optimizasyonu

Anahtar kelime optimizasyonun da çok büyük öneme sahip olan SEO Title Google arama sorgularında ziyaretçilerin ilk olarak karşısına gelen içeriktir ve ziyaretçilerin %99 oranındaki kısmı bu mavi işaretli başlıklara tıklayarak sitenize giriş yaparlar. Bu yüzden bu başlık içeriği anahtar kelime SPAM hedefli olmamalı, güzel cümleler kullanılmalıdır. Google sorgularında benzer bir arama sorgusu karşınıza çıkacaktır. Burada SEO Title’nin önemi ziyaretçilerin ilk baktığında “aradığı ve hedeflediği şeyi direkt algı olarak uyandırmak” olacaktır.

Slogan şeklinde olacak bu başlık ise maksimum 65 karakter olmalıdır. 65 karakterden uzun olan başlıklar devamında “…” olarak gösterilmekte ve tavsiye edilmemektedir. E-Ticaret sektörlerinde ise buraya kategori ise kategori başlıklarını slogan halinde, ürün ise ürün içeriklerini mümkünse slogan halinde sunmalarıdır. Gereksiz uzatmalar ise içerik yetersizliği olarak kullanıcılar tarafından hoş görülmemektedir.

SEO açısından Title, Description ve URL Optimizasyonu'nun Önemi
SEO açısından Title, Description ve URL Optimizasyonu’nun Önemi

SEO URL Optimizasyonu

URL yapıları konusunda son zamanlarda ve yıllardır süren bir kavram kargaşası yaşanmaktadır. Bu kargaşada ise URL sonuna eklenebilecek “.html” uzantıları başta olmak üzere açık-kapalı bağlantılarda önerilmektedir. Bu bağlantı seçimi konusunda algoritmaların tercihleri ve yaptığımız son kontroller ve tespitler dahilinde de URL kısımlarının fazla uzatmadan ve kapalı şekilde olmasıdır. Eğer URL yapınız farklı bir şekilde bitiyorsa bunu URL YAPILARINI DEĞİŞTİRMEDEN en doğal ve kısa hale getirin. Çoğu firmalar ve bloglarda URL kısmına bütün anahtar kelimeleri veya ürün sitelerinde ürün adının tamamını ekliyorlar. Burada görünmesini istediğiniz URL yapısının en kısa ve sade şeklinde olması gerekmektedir. URL optimizasyonu konusunda da bu görünümün tamamen kısa olup açıklayıcı şekilde olması gereklidir.

SEO Description Optimizasyonu

Ziyaretçiler tarafından en çok dikkat edilen ikinci nokta ise açıklama yazısı yani SEO Description’dur. Burada kullanıcılar sitenin içerisinde ne olduğunu, aradığı kelimenin yada ürünün hangi içerikleri içerdiğini ve gerçekten aradığı doğru bilginin burada olduğunu hissettirecek, ürün satışında ise “uygun fiyatlar” yada “kampanya ürünleri” gibi güvenilirlik ve marka bilinirliğine yönelik sloganların olması en doğru seçim olacaktır.

Burada dikkat edilmesi gereken diğer bir nokta da toplam olarak 154 karakter içeriğine sahip olan SEO Description bir konunun, bir ürünün yada bir içeriğin en çok süslenmiş, anahtar kelimelerin geçtiği ve doğal bir paragraf yazı olmasını gerektiren slogan içeriğidir.

Bu içerikte ise ard arda sıralanmış anahtar kelimeler, kopya içerik barındıran siteler ve çok uzun gereksiz içerikler bulunursa ziyaretçilerin sitenize giriş ihtimali %60’a kadar düşecektir. Eğer kullanıcılara saçma, alakası olmayan yada ilgisiz bir cümle sunarsanız kullanıcı tepkileri de sitenize göre değişecektir.

SEO açısından Title, Description ve URL Optimizasyonu'nun Önemi Unsalanweb
SEO açısından Title, Description ve URL Optimizasyonu’nun Önemi Unsalanweb

SEO Keywords Optimizasyonu

Anahtar kelime olarak bildiğimiz hedeflenen kelime içeriği diğer bilgilere göre daha farklı hedef barındırmaktadır. SEO Keywords tıpkı SEO Title ve SEO Description gibi birbirini tekrar etmeyen ve 100.000 sayfa olsa bile birbiriyle aynı şekilde uyuşmayan ve tekrar etmeyen etiket grubudur.

SEO Keywords içerisinde kullanılan etiketler virgül-boşluk şeklinde kullanılmalı, tamamen küçük harf kullanılmalı ve 6 adet hedef kelimeyi geçmemelidir. Peki neden?

Çünkü anahtar kelimeler hedef içeriği bariz olarak belli ettiğinden dolayı bir sayfa en fazla 6 konuya sahip olabilir ve içerik verebilir durumunu ele alarak yapılmaktadır. Virgül-boşluk işlemi ise zaten Türkçe’de hatta tüm dünya dillerinde kelime ayırırken kullanılan ara birimdir.

Buradaki tercihler ise ürün konusunda “samsung galaxy s5, samsung galaxy s5 fiyat, samsung galaxy s5 özellikleri” olarak değerlendirebilir bloglar için ise “dünya kupası finali, dünya kupası final maçları, dünya kupası final takımları” gibi değerlendirebilir ve ayırabiliriz.

Doğru, organik ve geleceğe yatırım yaparak bir siteye sahip olup hem kullanıcılar hemde sitenizin sağlığı açısından güçlü bir ilerleme yaşamak istiyorsanız bu konuda sitenize de aynı özeni göstermelisiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir