Teknoloji mi, İnsan mı ? Stratejik Bir Bakış Açısı ile Dünya, Toplumlar, Nereye, Niçin ve Nasıl Evrilmekte !

Teknoloji mi, İnsan mı Stratejik Bir Bakış Açısı ile Dünya, Toplumlar, Nereye, Niçin ve Nasıl Evrilmekte

Merhaba Değerli Blog Takipçilerimiz. Geçtiğimiz haftalar içerisinde 2 bölüm halinde yayınladığımız ” Stratejik Bir Bakış Açısı ile Dünya, Toplumlar, Nereye, Niçin ve Nasıl Evrilmekte ! ” isimli yazı dizimizin 3. bölümü olan Teknoloji mi ? İnsan mı ? başlıklı bölümüne hoşgeldiniz.

Stratejik Bir Bakış Açısı ile Dünya, Toplumlar, Nereye, Niçin ve Nasıl Evrilmekte isimli ilk bölümümüzden sonra, sizlerle paylaştığımız Teknoloji ve insan isimli yazımız yoğun talep gördü ve yorumlarınızı bizlerle paylaştınız.

3. Bölümümüz olan ” Teknoloji mi, İnsan mı ? Stratejik Bir Bakış Açısı ile Dünya, Toplumlar, Nereye, Niçin ve Nasıl Evrilmekte ! ” başlıklı yazımızda eminim sizler tarafından beğenilecektir. Sizleri çok fazla bekletmeden hemen yazımıza başlayalım istemekteyim.


Teknoloji mi, İnsan mı ? Stratejik Bir Bakış Açısı ile Dünya, Toplumlar, Nereye, Niçin ve Nasıl Evrilmekte !

Bir önce ki yazımızda kaldığımız yerden devamla ; tekamül eden Teknoloji mi ? Yani Eşya mı ? yoksa İnsan Mı ?

Elbette ki bu soruya cevap arayan herkes, yapmış olduğu değerlendirmeler sonucunda farklı cevaplar verebilecektir. Ancak bu soruyu sorduğumuzda uyarıcı olarak kullandığımız iki kelimeye dikkatinizi çekmek istiyoruz. DİKKATLİCE ve TARAFSIZCA . BEN DEĞİL, BİZ OLARAK KÜRESEL bir bakış açısıyla bakmalıyız diye düşünüyorum. Zira bireyler ve bulundukları coğrafyalar, edinilen kültür ve inanç değerleri büyük farklılıklar gösterecektir. Buna bağlı olarak elbette cevaplarda farklılık gösterecektir. Normal olarak beklenen, her ikisininde paralel ve eş zamanlı olarak ve de tam bir uyumla birlikte gelişmiş olmasıdır. Yani senkronize olunmalıdır. 

100 farklı enstrümandan oluşan bir orkestra düşünelim. Seslendirilen eserin kuralları, notaları, enstrümanların ve onları kullanan kişilerin görevleri, yetenekleri ve benzeri bir çok bileşenleri vardır. Bunlardan bir tanesinin farklı davranması halinde, tek sonuç seslendirilen eserin berbat olmasıdır. Veya çok elemanlı bir folklor ekibi düşünelim. Ekipte ki 1 kişinin yapacağı hata tüm gösterinin berbat olmasına yetecektir. Kısaca ; istenen ve beklenen sonuç, beğeni ve tatmin asla elde edilemeyecektir.

Her iki örneğimizde de, ses düzeninden, enstrümanların kalitesine, kıyafetlerinden, ekip kurallarına ve bireysel yeteneklere kadar ki bu detayları çoğaltabiliriz, kullanılan son teknoloji ve tüm tecrübeler, disiplin ve kalitesi ne durumda olursa olsun, tek bir bireyin hatası kötü bir netice ile sonuçlanacaktır. Beklenen sonuç elde edilemeyecektir. Oysa bunca emek, çaba, harcama, organizasyonun beklenen amacı başarı ve beğeni elde etmekti.
Özetle ; önemli olanın İNSAN olduğu noktasından hareketle, başarılı neticelere ulaşmak için gelişmesi, geliştirilmesi gereken asli unsurunda İNSAN olacağı gerçeği tartışmasızdır. Evrende bilinen, bilinmeyen, görülen, görülmeyen her şey insanın istifadesine ve becerebiliyorsak eğer kullanımına sunulmuştur. Elbette kurallara uygun davranmamız kaydı ve şartı ile. Aksi taktirde farklı ekip ve farklı müzik çalışmalarını izler ve beklediğimiz sonuçları asla elde edemeyiz. Sonrasında da daima şikayetçi oluruz. İnsan varsa her şey vardır. Öncesinde ve sonrasında insanın olduğu her şey değerli ve faydalıdır.

Oysa biz ne yaptık ? Eşyayı önceledik. İnsanı unuttuk veya hoyratça ihmal ettik veya erteledik. Eşya ( Teknoloji ) alabildiğine gelişti ve hızı her saniye artarak gelişmekte. Sözde insanlığın faydasına kullanılmakta. Uygulanan prensip ise şu :

İNSANIN İSTİFADESİNE SUNULAN VE BU AMAÇLA GELİŞTİRİLEN TEKNOLOJİ DEĞİL, AKIL ALMAZ YÖNTEMLER KULLANILARAK İNSANDAN İSTİFADE ETMEYİ ÖNCELEYİP BU AMAÇLA TEKAMÜL ETTİRİLEN TEKNOLOJİ !

Elbette bu enstrümandan, bu orkestradan tatmin edici bir eser duyulmayacaktır. Kullanılan enstrümanlar son teknoloji ürünü ama ya eseri icra eden insanlar ! Kendi sorumuza yine kendi cevabımız budur. ” GÖMLEKTEKİ İLK DÜĞME, EN BAŞTA YANLIŞ İLİKLENMİŞTİR. ”

Teknoloji mi, İnsan mı Stratejik Bir Bakış Açısı ile Dünya, Toplumlar, Nereye, Niçin ve Nasıl Evrilmekte
Merhaba Değerli Blog Takipçilerimiz. ” Teknoloji ve İnsan : Stratejik Bir Bakış Açısı ile Dünya, Toplumlar, Nereye, Niçin ve Nasıl Evrilmekte ! isimli merak uyandıracak yazımıza hoşgeldiniz.

4 yorum

  1. Yazı dizisinin devamı varmı unsalanweb

    1. Author

      en kısa zamanda yazı dizimize devam edeceğiz kadir bey.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir