Teknoloji ve İnsan, Stratejik Bir Bakış Açısı ile Dünya, Toplumlar, Nereye, Niçin ve Nasıl Evrilmekte !

Teknoloji ve İnsan, Stratejik Bir Bakış Açısı ile Dünya,

Merhaba Değerli Blog Takipçilerimiz. Dün paylaştığımız ” STRATEJİK BİR BAKIŞ AÇISI İLE DÜNYA, TOPLUMLAR, NEREYE, NİÇİN, NASIL EVRİLMEKTE ” isimli yazımızın devamı olan ” TEKNOLOJİ ve İNSAN ” başlıklı 2. bölümüne hoşgeldiniz.

Bildiğiniz üzere bloğumuzda bir çok ilginç konuya yer vermeye çalışıyoruz. İçerisinde bulunduğumuz bu zorlu günlerde ; Dünya’nın geleceği, teknolojik gelişmeler, toplumlar vb… bir çok konu hepimizin kafasını epeyce kurcalıyordur diye düşünüyoruz. Bu vesile ile ” Stratejik Bir Bakış Açısı ile Dünya, Toplumlar, Nereye, Niçin ve Nasıl Evrilmekte ! ” isimli bir yazımızın devamı olan ” TEKNOLOJİ ve İNSAN ” başlıklı 2. bölümünü  sizlerle paylaşmak istedik.

Blğumuzda birbirinden ilginç yazıları inceleme fırsatınız olacak ve bu ilginç başlıklar sayesinde sizde farklı fikirlere sahip olacaksınız. Çok fazla uzatmadan ” Stratejik Bir Bakış Açısı ile Dünya, Toplumlar, Nereye, Niçin ve Nasıl Evrilmekte !, Teknoloji ve İnsan  ” isimli yazımıza başlayalım.


İlk olarak dün kalmış olduğumuz yeri hatırlatmak istiyorum. Bu sebeple son iki paragrafımızı bir hatırlayalım.

Bilinen veya dayatılan tarihten bu yana daima ” ÇAĞLARI ATLAYIP BU NOKTAYA GELEN İNSAN ve İNSANLIK ALEMİ, GERÇEKTEN ÇAĞLARI ATLAMIŞ MIDIR ? ”. Cevap ” HAYIR ” olarak bütün çıplaklığıyla karşımızda durmaktadır. Çağları atlayan ve sürekli, hemde zaman içerisinde büyük bir ivme kazanarak gelişen sadece ve sadece ” TEKNOLOJİDİR ”. Yani ” EŞYADIR ”. Ters orantılı olarak İNSANLIK ve İNSANLIK ALEMİ çağlar öncesinde ki durumundadır. NEDEN ?

Şu ana soruyu daima aklımızda tutalım ve soralım : ” TEKNOLOJİ ( EŞYA ) İNSAN İÇİN Mİ, YOKSA İNSAN TEKNOLOJİ ( EŞYA ) İÇİN Mİ VARDIR ? ”. Bu ana soruyu, tarafsız ve doğru bir bakış açısı ile ne kadar derin irdeleyebilirsek o derece sağlıklı cevaplara ulaşabiliriz düşüncesindeyim. Kaldı ki bu tarz bir yaklaşıma mecburuz zaten. Çünkü odağında ki ve hedefindeki  asli unsur ” İNSAN ” olacaktır.
Bilinen ve çok genel bir deyişle yazımıza başlarsak, İnsan her anlamda mükemmel bir şeklide yaratılmış ve yaşamı için gerekli olan her ama herşey yaratılarak insana ve onun kullanımına  tahsisle ve de ona tabi kılınarak boyun eğdirilmiştir. yaradılışın odağında insan vardır. Bu tartışmasızdır. Zira insan yoksa diğer yaratılanların neden ve niçin yaratılmış oldukları inanç sistemine göre tartışmalı hale gelmektedir. Yani özetle denilebilir ki ” İNSAN YOKSA HİÇBİR ŞEY YOKTUR ve ANLAMLI DEĞİLDİR ”. Bu durumda İnsan Nedir ve Kimdir ?, Nasıl Bir Canlıdır ? İşlevi Nedir ?, Yönetemleri ve kainatın bir parçası olarak nimetleri ve sorumlulukları var mıdır ? Olmalı mıdır ? soruları azami ölçekle ve olabildiğince maksimum düzeyde ve bir çok disiplinle ele alınmalı, bütün yönleri ile derinlemesine irdelenerek final cevaplara ulaşılmaya çalışılmalı değil midir ?

Bilinen veya bizlere aktarıldığı kadarıyla bu ve benzeri konular elbette bir çok kez ele alınmış ve sayısız eserler kaleme alınmıştır. Buna hiçbir itirazımız yoktur ve olmazda. Katılmadıklarımız olmakla birlikte tarihsel süreç ve ilgisi zaman dilimleri içinde genelinde her biri birbirinden değerli eserlerdir. PEKİ SONUÇ ?

Bunca incelenmesine rağmen ” İNSAN MI, TEKNOLOJİMİ TEKAMÜL ETMİŞTİR ? ”.

Evet değerli blog takipçilerimiz. Umarım ” TEKNOLOJİ ve İNSAN : Stratejik Bir Bakış Açısı ile Dünya, Toplumlar, Nereye, Niçin ve Nasıl Evrilmekte ! başlıklı bu yazımızı beğenmişsinizdir ve sizleri düşünmeye sevk edebilmişizdir. Bu yazı dizimiz aralıklarla devam edecektir bilginiz olsun. Lütfen aşağıda yer alan yorum bölümüne düşüncelerinizi, yorumlarınızı bizimle paylaşın. Sosyal Medya hesaplarınızda yazımızı paylaşın. ” Unutmayalım paylaştıkça artar, çoğalır, hayat bulur ”

Teknoloji ve İnsan, Stratejik Bir Bakış Açısı ile Dünya, Toplumlar, Nereye, Niçin ve Nasıl Evrilmekte !
Merhaba Değerli Blog Takipçilerimiz. ” Teknoloji ve İnsan : Stratejik Bir Bakış Açısı ile Dünya, Toplumlar, Nereye, Niçin ve Nasıl Evrilmekte ! isimli merak uyandıracak yazımıza hoşgeldiniz.

4 yorum

  1. Bence teknoloji iyi amaçlar doğrultusunda kullanılmalı. Öncelik insan olmalı. Herşey insan odaklı planlanmalı.

  2. Teknoloji gelişiyor ancak insanlık geriliyor ! Doğru tespit. Kim yazdıysa eline sağlık.

    1. Author

      Teşekkürle Elvan Hanım. İlk yazısınıda okudunuz umarım. <a href="https://www.unsalanweb.net/stratejik-bir-bakis-acisi-ile-dunya-toplumlar-nereye-nicin-ve-nasil-evrilmekte/" title="Stratejik Bir Bakış Açısı ile Dünya, Toplumlar, Nereye, Niçin ve Nasıl Evrilmekte !">Stratejik Bir Bakış Açısı ile Dünya, Toplumlar, Nereye, Niçin ve Nasıl Evrilmekte !</a><a href="https://www.unsalanweb.net/stratejik-bir-bakis-acisi-ile-dunya-toplumlar-nereye-nicin-ve-nasil-evrilmekte/" title="Stratejik Bir Bakış Açısı ile Dünya, Toplumlar, Nereye, Niçin ve Nasıl Evrilmekte !">Stratejik Bir Bakış Açısı ile Dünya, Toplumlar, Nereye, Niçin ve Nasıl Evrilmekte !</a> tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir