WordPress Kurulumu Nasıl Yapılır Elle Kurulum

Wordpress Kurulumu Nasıl Yapılır Elle Kurulum

Merhaba Değerli Dostlar. Dün paylaştığımız ” WORDPRESS KURULUMU NASIL YAPILIR ” isimli yazımızda WordPress’in otomatik olarak kurulmasını anlatmıştık. Bu yazımızda da 2. yöntem olan Manuel yani WordPress Elle Kurulum Nasıl Yapılır ? bölümünü paylaşacağız.

İlk olarak hepinizin bildiği üzere dünya genelinde yayında olan web sitelerinin % 70’den fazlası altyapı olarak wordpress kullanmaktadır. Bu yüzden WordPress Kurulumu Nasıl Yapılır ? ve WordPress Kurulumu Manuel Nasıl Yapılır ? gibi sorular çok sık sorulmaktadır.

Çok fazla uzatmadan hemen WordPress Manuel Elle Kurulum Nasıl Yapılır ? isimli yazımıza başlayalım. Dün anlatmış olduğumuz ilk yazımıza bu linkten ulaşabilir, wordpress kurulumunun nasıl yapılacağını otomatik yönetmi tercih edecekseniz bu yazımızdan okuyabilirsiniz.


WORDPRESS KURULUMU NASIL YAPILIR ? WORDPRESS KURULUMU ELLE ( MANUEL ) KURULUM :

 1. ADIM : İlk olarak wordpress.zip dosyamızı wordpress.tr sayfasından son sürüm olarak indiriyoruz. Tabi burada kurulum yapacağınız dil tercihine göre ingilizce veya türkçe versiyonu seçmelisiniz. WordPress açık kaynak kodlu bir yazılım olup, ücretsiz olarak erişilebilmektedir. Daha sonra indirmiş olduğumuz sıkıştırılmış dosyayı ( zip, rar vb… ) programlar aracılığıyla klasöre çıkartmalıyız. ( TÜM ADIMLARA AİT GÖRSELLER AŞAĞIDA MEVCUTTUR. )
 2. ADIM : Klasöre çıkartmış olduğumuz wordpress dosyasını açarak içerisinde bulunan wp-config-sample.php dosyasını her hangi bir metin editörü yardımı ile ( Notepad, Notepad + vb…. ) açıyoruz ve aşağıda belirtilen alanları, sunucu sağlayıcımızda oluşturduğumuz database adı, database kullanıcı adı ve database parola bilgilerini ilgili yerlerde ki düzenlemelerini gerçekleştiriyoruz. ( BKZ ALT GÖRSELLER.. )
  1. define(‘DB_NAME’, ‘veritabanı adı’); buraya veritabanımızın adını yazıyoruz.
  2. define(‘DB_USER’, ‘kullanıcı adı’); veritabanımıza bağlanmak için kullandığımız kullanıcı adı.
  3. define(‘DB_PASSWORD’, ‘sifre’); veritabanımıza bağlanmak için kullandığımız şifre.
  4. define(‘DB_HOST’, ‘localhost’); burasını genellikle localhost olarak bırakıyoruz, eğer ki bir sorun çıkarsa, hosting şirketiyle görüşmenizi öneririz. Yukarıdaki kısımda gerekli değişiklikleri yapıyoruz.
  5. wp-config-sample.php dosyamızın ismini değiştirerek wp-config.php olarak kaydediyoruz.
 3. ADIM : Yukarıda ki işlemleri tamamladıktan sonra wordpress klasör içeriğimizi sunucuya yüklüyoruz. Bu aşama için dün bahsettiğimiz üzere dilerseniz ftp yardımcı programlarını kullanarak, dilerseniz hosting sağlayıcınız tarafından sunulan cpanel, plesk panel gibi yönetim panellerinden gerçekleştirebilirsiniz.
 4. ADIM : Düzenlemiş olduğunuz wordpress klasörünü sunucuya yükledikten sonra, internet tarayıcımızı açarak, adres çubuğuna www.siteadi.com/wordpress/wp-admin/install.php yazıyoruz ve karşımıza kurulum ekranı geliyor. Bu bölümde yapmamız gereken sadece wordpress giriş ve yönetimi için kullanacağımız kullanıcı adını ve kullanıcı parolasını belirlemek. ( Tabi database bilgilerinizi tam ve doğru olarak girdiğinizde kurulum ekranı karşınıza çıkacaktır. )
Wordpress Türkçe Kurulum Dosyası İndirmek Unsalanwebtasarım Bilişim Hizmetleri Adım 1
WordPress Türkçe Kurulum Dosyası İndirmek Unsalanwebtasarım Bilişim Hizmetleri Adım 1, wordpress, wordpress kurulumu, wordpress kurulumu nasıl yapılır
Wordpress Türkçe Kurulum Dosyası İndirmek Unsalanwebtasarım Bilişim Hizmetleri Adım 2
WordPress Türkçe Kurulum Dosyası İndirmek Unsalanwebtasarım Bilişim Hizmetleri Adım 2, wordpress, wordpress kurulumu, wordpress kurulumu nasıl yapılır
Wordpress Kurulumu Nasıl Yapılır Elle Kurulum
WordPress Kurulumu Nasıl Yapılır Elle Kurulum, wordpress, wordpress kurulumu, wordpress kurulumu nasıl yapılır
Wordpress Türkçe Kurulum Dosyası İndirmek Unsalanwebtasarım Bilişim Hizmetleri Adım 3
WordPress Türkçe Kurulum Dosyası İndirmek Unsalanwebtasarım Bilişim Hizmetleri Adım 3, wordpress, wordpress kurulumu, wordpress kurulumu nasıl yapılır
Wordpress Kurulumu Nasıl Yapılır Elle Kurulum
WORDPRESS KURULUMU NASIL YAPILIR isimli WordPress’in otomatik olarak kurulmasını anlatmıştık. Bu yazımızda da Manuel yani WordPress Elle Kurulum Nasıl Yapılır, wordpress, wordpress kurulumu, wordpress kurulumu nasıl yapılır

WordPress Kurulumu Nasıl Yapılır

2 yorum

 1. Merhabalar sizce hangi yöntemi tercih etmeliyiz ?

  1. Author

   Selam Kadir bey. Bence her iki yöntemide kullanabilirsiniz. 2. yöntem yani elle kurulum tamamen sizin bilginize bağlıdır. ilk yöntemde otomatik wordpress kurulumu yapacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir