Wordpress Kurulumu Sonrası Yapılması Gereken Ayarlar

Merhaba Değerli Blog Takipçilerimiz. ” WordPress Kurulumu Sonrası Yapılması Gereken Ayarlar ” başlıklı yazımıza hoşgeldiniz.

Bloğumuzda WordPress Kurulumu Nasıl Yapılır ve WordPress Kurulumunun elle ve manuel olarak nasıl yapılacağı ile ilgili yazılarımız bulunmaktadır. Bu yazımızda da wordpress’i kurduktan sonra yapmamız gereken ayarlardan bahsedeceğiz. WordPress Kurulumu Sonrası Yapılması gereken Ayarlar isimli yazımıza başlayalım isterseniz.

WordPress Kurulumu Sonrası Yapılması Gereken Ayarlar

WordPress, hepimizin bildiği gibi açık kaynak kodlu olarak kullanıcı arayüzüne sahip, kullanıcı dostu bir yazılımdır ve dünya üzerinde kullanılan bir çok web sitesinin altyapısını oluşturmaktadır. Geçtiğimiz hafta yayınladığımız WordPress Kurulumu Nasıl Yapılır ? başlıklı yazımızda, wordpress kurulumunun 2 farklı yöntemi olduğundan bahsetmiştik ve hem wordpress manuel kurulumu, hemde elle kurulumun nasıl yapılacağını sizlerle paylaşmıştık. İlgili kategorilere ve yazılara tıklayarak ihtiyacınız olan bilgilere ulaşabilir, wordpress kurulumunu gerçekleştirebilirsiniz.

WordPress’i kurduk ve wordpress kurulumu sonrası yapılması gereken ayarlar önem arz etmektedir. Çünkü sitemizin link yapısı, site açılış hızı, içerik kalitesi vb… detaylar web sitemizin google aramalarında ki yerini ve seo açısından kaderini belirleyecektir. Aşağıda yer alan görselleri inceleyerek wordpress kurulumu sonrasında yapılması gereken ayarları mutlaka yapmanızı tavsiye ediyoruz.


WordPress Kurulumu Sonrası Yapılması Gereken 1. Ayarlama : İlk yapılması gereken sitenizin url yapısını ( link yapısı ) belirlemek. Bunun için wordpress yönetim panelinizde yer alan > Ayarlar sekmesine geliyoruz ve açılan pencere içerisinde ki > Kalıcı Bağlantılar bölümüne tıklıyoruz. Aşağıda ki görseli inceleyebilirsiniz. Aşağıda yer alan görselden de görebileceğiniz gibi, site link yapısını wordpress tarafından sunulan hazır ayarlara göre yapabileceğiniz gibi, tercihinize göre önce ilgili kategoriyi, ilgili etiketi, tarih, saat, vb…. detaylara göre özelleştirebilirsiniz. Nacizane bizim tavsiyemiz www.siteadi.com/yazi-ismi yapısını kullanmanız. Blog ağırlıklı bir site yapmayı planlıyorsanız, seo açısından ilgili etiket ve kategori yapısını kullanarak yazı isminizi sonra yapılandırabilirsiniz. www.siteadi.com/kategori/yazi-ismi vb..

Wordpress Kurulumu Sonrası Yapılması Gereken Kalıcı Bağlantı Ayarları
WordPress Kurulumu Sonrası Yapılması Gereken Kalıcı Bağlantı Ayarları, wordpress, wordpress kurulumu, wordpress kurulumu nasıl yapılır, wordpress kurulumu sonrası yapılması gereken ayarlar, wordpress kurulum sonrası ayarlar

WordPress Kurulumu Sonrası Yapılması Gereken 2. Ayarlama : WordPress kurulumu sonrasında yapılması gereken 2. ayarlama ise, > Ayarlar sekmesi altında bulunan > Genel Ayarlar bölümüdür. Bu bölümde sitemizin genel link protokolleri, kişisel mail adres bilgileri, site içerisinde kullanılacak olan dil tercihleri, tarih ve saat ayarları gibi değişkenler mevcuttur. Genel olarak google tarafından belirlenen kriterler çerçevesinde https:/www.siteadi.com vb… adres tercihleri daha çok kullanılmakta olup site arama sonuçları sıralamasında da üst sıralarda yer almaktadır. http ile https protokolü arasında ki fark güvenlik protokolü anlamına gelir ve ( s ) harfi ile simgelenir. Anlamı Güvenli Site ( Security ) Bunun için sunucu sağlayıcınızdan SSL Sertifikası almanız gerekir. Bu konu ile ilgili yazıyı en kısa zamanda sitemizde yayınlayacağız.

Wordpress Kurulumu Sonrası Yapılması Gereken KGenel Ayarlar
WordPress Kurulumu Sonrası Yapılması Gereken KGenel Ayarlar, wordpress, wordpress kurulumu, wordpress kurulumu nasıl yapılır, wordpress kurulumu sonrası yapılması gereken ayarlar, wordpress kurulum sonrası ayarlar

WordPress Kurulumu Sonrası Yapılması Gereken 3. Ayarlama : WordPress kurulumu sonrasında yapılması gereken 3. ayarlama, tartışma ayarlarıdır. > Ayarlar sekmesi altından > Tartışma linkine tıklayarak bu bölüme ulaşabilirsiniz. Tartışma Ayarları, sitemizde paylaşacağımız yazıların, sayfaların, ziyaretçilerimiz ile olan etkileşimini ve bu yazılara, sayfalara yorum yapabilmeleri için önemlidir. Hangi ziyaretçiler yorum yapabilir ? kimler üye olabilir vb… bir çok ayarı yapmamız gerekmektedir. İstenmeyen yorumların önüne geçmek, kötü yorumları engellemek için tüm ayarlar bu sayfadan yapılmaktadır.

Wordpress Kurulumu Sonrası Yapılması Gereken Tartışma Ayarları
WordPress Kurulumu Sonrası Yapılması Gereken Tartışma Ayarları, wordpress, wordpress kurulumu, wordpress kurulumu nasıl yapılır, wordpress kurulumu sonrası yapılması gereken ayarlar, wordpress kurulum sonrası ayarlar

WordPress Kurulumu Sonrası Yapılması Gereken 4. Ayarlama : WordPress kurulumu sonrası yapılması gereken ayarlamalardan 4. sü, ortam ayarlarıdır. > Ayarlar sekmesi altında bulunan > Ortam bölümüne tıklayarak bu sayfaya ulaşabilirsiniz. Burada yapılması gereken ayarlar, tercih edeceğimiz görsel boyutları, öne çıkarılan görseller ile ilgili tercihler gibi ayarlardır. Bu konu ile ilgili bazı eklentiler ( Plugin ) bulunmaktadır. Sitemizde görsel içerikleri ile ilgili yazı ilerleyen zamanda paylaşacağız.

Wordpress Kurulumu Sonrası Yapılması Gereken Ortam Ayarları
WordPress Kurulumu Sonrası Yapılması Gereken Ortam Ayarları, wordpress, wordpress kurulumu, wordpress kurulumu nasıl yapılır, wordpress kurulumu sonrası yapılması gereken ayarlar, wordpress kurulum sonrası ayarlar

WordPress Kurulumu Sonrası Yapılması Gereken Diğer Ayarlamalar : WordPress kurulumunu yaptıktan sonra yapılması gereken diğer ayarlamalar ise site görünümleri ile eklenti yüklemeleridir. Bu kriterler tamamen sizlerin insaytifinizdedir. Kullanacağınız eklentiler, uygulamalar, görseller, görünüm ayarları kişiselleştirilebilir ve daha sonra değiştirilebilir. Eklentiler ve temalar ile ilgili detaylı yazılar web sayfamız üzerinden paylaşılacaktır.

Wordpress Kurulumu Sonrası Yapılması Gereken Ayarlar
Merhaba Değerli Blog Takipçilerimiz. ” WordPress Kurulumu Sonrası Yapılması Gereken Ayarlar ” başlıklı yazımıza hoşgeldiniz. WordPress Kurulum Sonrası Ayarlar, wordpress, wordpress kurulumu, wordpress kurulumu nasıl yapılır, wordpress kurulumu sonrası yapılması gereken ayarlar, wordpress kurulum sonrası ayarlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir